Podczas masażu dłoni u pacjentów cierpiących na różnego rodzaju dolegliwości bólowe związane z np. chorobą zwyrodnieniową stawów musimy pamiętać o maksymalnym rozgrzaniu dłoni (lampa sollux z czerwonym filtrem, kąpiel z użyciem olejku rozgrzewającego). Spowoduje to rozluźnienie mięśni i wzmocnienie działania masażu.
Masaż u ludzi, którzy skarżą się na dolegliwości bólowe stawów wykonujemy bardzo powoli zaczynając od delikatnych ruchów głaskania, rozcierania i ugniatania. W trakcie masażu nie przekraczamy progu bólu (przypadku silnego bólu nie wykonujemy masażu).
Czas masażu ok. 20 min. (10 min. jedna dłoń)
Masaż zaczynamy wykonując ruch głaskania – cała dłoń
Sprawdzamy napięcie, sztywność palców, stawu nadgarstkowego – głaskanie wykonujemy, aż uzyskamy lekkie zaczerwienienie naskórka i poczujemy, że dłoń jest rozluźniona.
Wykonujemy ruch głaskanie i rozcierania – palce, śródręcze, staw nadgarstkowy – naprzemiennie uciskając i rozcierając 3x (paliczki, śródręcze, staw nadgarstkowy)
Tak samo postępujemy na wewnętrznej stronie dłoni. Śródręcze na wewnętrznej stronie uciskamy mocniej przesuwając w stronę paliczków i z powrotem przez ok. 3 – 6 sekund(lepsze rozluźnienie).
Jedną ręką chwytamy dłoń klientki a drugą wszystkie palce i zginamy do wewnętrznej strony lekko naciągając , a następnie lekko rozmasowujemy wewnętrzną stronę dłoni
Podczas tego ruchu sprawdzamy efekty masażu czyli rozluźnienie, ciepłotę skóry, stopień bólu.
Chwytamy kciukami kłąb i kłębik na wewn. stronie dłoni klientki i uciskamy przez 3 – 6 sekund naprzemiennie rozmasowując kłąb i kłębik.
Końcowe ruchy to głaskanie całych powierzchni dłoni.
Po masażu możemy wykonać okład borowinowy, założyć ciepłe rękawice, aby przedłużyć oddanie ciepła przez miejsca masowane. Jeżeli nie ma p/wskazań od lekarza możemy wykonać kąpiel parafinową.
Techniki masażu dłoni i stóp Delawell można zobaczyć na filmie w dziale Zabiegi dla gabinetów.