Technika masażu dłoni.

Technika masażu dłoni.

Podczas masażu dłoni u pacjentów cierpiących na różnego rodzaju dolegliwości bólowe związane z np. chorobą zwyrodnieniową stawów musimy pamiętać o maksymalnym rozgrzaniu dłoni (lampa sollux z czerwonym filtrem, kąpiel z użyciem olejku rozgrzewającego). Spowoduje to rozluźnienie mięśni i wzmocnienie działania masażu.

Masaż u ludzi, którzy skarżą się na dolegliwości bólowe stawów wykonujemy bardzo powoli zaczynając od delikatnych ruchów głaskania, rozcierania i ugniatania. W trakcie masażu nie przekraczamy progu bólu (przypadku silnego bólu nie wykonujemy masażu).

Czas masażu ok. 20 min. (10 min. jedna dłoń)

Masaż zaczynamy wykonując ruch głaskania – cała dłoń

Sprawdzamy napięcie, sztywność palców, stawu nadgarstkowego – głaskanie wykonujemy, aż uzyskamy lekkie zaczerwienienie naskórka i poczujemy, że dłoń jest rozluźniona.

Wykonujemy ruch głaskanie i rozcierania – palce, śródręcze, staw nadgarstkowy – naprzemiennie uciskając i rozcierając  3x (paliczki, śródręcze, staw nadgarstkowy)

Tak samo postępujemy na wewnętrznej stronie dłoni. Śródręcze na wewnętrznej stronie uciskamy mocniej przesuwając w stronę paliczków i z powrotem przez ok. 3 – 6 sekund(lepsze rozluźnienie).

Jedną ręką chwytamy dłoń klientki a drugą wszystkie palce i zginamy do wewnętrznej strony lekko naciągając , a następnie lekko rozmasowujemy wewnętrzną stronę dłoni

Podczas tego ruchu sprawdzamy efekty masażu czyli rozluźnienie, ciepłotę skóry, stopień bólu.

Chwytamy kciukami kłąb i kłębik na wewn. stronie dłoni klientki i uciskamy przez 3 – 6 sekund naprzemiennie rozmasowując kłąb i kłębik.

Końcowe ruchy to głaskanie całych powierzchni dłoni.

Po masażu możemy wykonać okład borowinowy, założyć ciepłe rękawice, aby przedłużyć oddanie ciepła przez miejsca masowane. Jeżeli nie ma p/wskazań od lekarza możemy wykonać kąpiel parafinową.

 

Techniki masażu dłoni i stóp Delawell można zobaczyć na filmie w dziale Zabiegi dla gabinetów.

 

Ten wpis został opublikowany w Blog. Tu jest do niego odnośnik.